O Kocie Psie Bloga

O Kocie Psie Bloga i informacje

Haft krzyżykowy dla początkujących: łatwy projekt

/
/
/
47 Views

Haft krzyżykowy jest świetny dla początkujących! Nie jest to trudne do nauczenia się i szybko opanujesz tę sztukę, dzięki czemu będziesz mógł tworzyć (i kończyć!) piękne dzieła.

Ostatnio szaleję na punkcie haftu krzyżykowego. Uwielbiam metodyczną jakość szycia i struktury połączoną z kreatywnością w doborze nici i kolorów tkanin. To odpowiednia ilość struktury i swobody, dzięki której łatwo jest uzyskać świetne rezultaty, nawet jako początkujący.

Nie przepadam za bardzo tradycyjnymi wzorami, ale na szczęście istnieje cały świat haftu krzyżykowego o bardziej nowoczesnej estetyce.

Istnieje również wiele wzorów za darmo! Znalazłam mnóstwo świetnych wzorów i materiałów eksploatacyjnych na dwóch stronach: Uszyte w stylu nowoczesnym I MiłośćCrafty. Niektóre z nich można zobaczyć wzory, które pokazałem tutaj na LoveCrafts.

Jak już powiedziałam, uwielbiam bardziej nowoczesny wygląd haftu krzyżykowego, ale uwielbiam też nawiązanie do przeszłości. Jestem wielką fanką dramatów historycznych – wszystkich adaptacji Jane Austen, Bridgerton, Outlandera… I oczywiście kobiety zawsze szyją. Jestem pewien, że wielu z nich nienawidziło wówczas, gdy zatrzymywali się na chwilę i zastanawiali się, co jeszcze mogliby zrobić.

Dlatego jestem wdzięczna, że ​​kobiety mają obecnie wybór, ale uwielbiam oglądać moje programy i pracować z Elizabeth Bennett i Daphne Bridgerton.

Oto podstawy i kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć szycie.

Podstawy haftu krzyżykowego dla początkujących

Haft krzyżykowy to dokładnie to samo: wszywanie krzyżyków lub krzyżyków w tkaninę za pomocą tkanej siatki, aby wszystko było równe. Możesz uszyć dolny rząd ściegów (pierwsza część x), a następnie wrócić i uszyć górne oczka lub wykonać jeden x na raz. To zależy od Ciebie!

Kilka rzeczy do zapamiętania:

 • Twój górny ścieg (linia x na górze) powinien zawsze być w tym samym kierunku. Poniżej dałam mnóstwo instrukcji jak wykonać oczka – w ostatecznym rozrachunku nie ma znaczenia jak wykonasz podstawowy krzyżyk, ważne, żeby robić to konsekwentnie i starannie, a zawsze przerobić górne oczko w tym samym kierunku
 • W ściegu krzyżykowym nie są wiązane żadne węzły. Wplatasz końce pod tył ściegów – wystarczą cztery do pięciu ściegów – a następnie odcinasz końce, pozostawiając ogon o długości około 1/8 cala. Poniżej znajdziesz instrukcje, jak to zrobić na początek.
 • Przycinaj końcówki w trakcie pracy. W przeciwnym razie zrobi się bałagan i utkną w szwach.
 • Staraj się utrzymywać równomierne napięcie ściegów. Będzie to wymagało trochę praktyki, ale szybko opanujesz tę umiejętność.
 • Nie odsuwaj nici zbyt daleko na tył szwu, gdyż kolor może prześwitywać do przodu i nie będzie to wyglądało ładnie.
 • Powinno być zabawnie i przyjemnie. Jeśli którakolwiek z instrukcji lub wskazówek Ci nie odpowiada, dowiedz się, co działa i zrób to według własnego uznania!
Materiały do ​​haftu krzyżykowego dla początkującychMateriały do ​​haftu krzyżykowego dla początkujących

Akcesoria do haftu krzyżykowego

Jak korzystać z przypomnienia o igle do haftu krzyżykowego dla początkującychJak korzystać z przypomnienia o igle do haftu krzyżykowego dla początkujących

Jest kilka innych niedrogich narzędzi, dzięki którym haft krzyżykowy staje się dla mnie przyjemniejszy:

 • Przypomnienie o igle: jest to silny magnes, który można przyczepić do tkaniny i przytrzymać igłę, gdy trzeba ją odłożyć. Mają wiele różnych stylów. Mamy te urocze żelki w kilku różnych kolorach, ale możesz je też po prostu kupić prosty magnesLub Stwórz swój własny!
 • Nawlekacz z igłą: Bardzo trudno jest mi przeciągnąć dwie lub trzy nitki przez ucho igły. Do tego stopnia, że ​​czuję się bardzo sfrustrowany i przestraszony, gdy muszę zmienić wątek. Te małe rzeczy są tak tanie i działają tak dobrze, że będę ich używać do wszystkich moich haftów w przyszłości.
 • Światło powiększające niewymagające użycia rąk: zmęczenie oczu jest prawdziwe, ludzie. Zdobądź to, jeśli nie masz idealnego wzroku.

Instrukcja haftu krzyżykowego dla początkujących

 1. Zakończ krawędź tkaniny Aida, rozciągnij ją w tamborek

  Tkanina Aida ma tendencję do bardzo łatwego strzępienia, dlatego przed rozpoczęciem szycia należy wykończyć krawędzie materiału. Możesz też skorzystać z niektórych Próba strzępienia wzdłuż krawędzi lub przeszyj ściegiem zygzakowym na maszynie do szycia (lub użyj sergera) lub zawiń taśmę maskującą nad brzegiem tkaniny.

  Nie jest to technicznie konieczne, ale jeśli robisz projekt bez wykończenia krawędzi tkaniny, polecam to.

  Po wykończeniu krawędzi dociśnij tkaninę żelazkiem. Następnie znajdź środek tkaniny, składając ją na ćwiartki. Środek znajduje się w miejscu, w którym spotykają się fałdy.

  Umieść materiał na wewnętrznej lub mniejszej części tamborka i umieść zewnętrzny tamborek na górze, tak aby materiał był gładki, upewniając się, że środek materiału znajduje się na środku tamborka. Dokręć śrubę, aż mocno przytrzyma tkaninę. Upewnij się, że tkanina nie jest naciągnięta tak mocno, że będzie zniekształcona. Nie chcesz szyć, jeśli materiał jest wyciągany w dziwny sposób.

  Zakończ krawędź ściegu krzyżykowego i włóż go do tamborkaZakończ krawędź ściegu krzyżykowego i włóż go do tamborka

 2. Odetnij nić do haftu i włóż igłę

  Chcę wyciąć twoją nić lub nić o długości około 12-18 cali. Zwykle ściskam koniec, nawijam nić aż do łokcia i odcinam tuż pod łokciem.

  Następnie chcesz wyciągnąć każdy wątek indywidualnie. Niektóre wzory wymagają dwóch nitek, inne trzech, a do stebnowania używa się tylko jednej nitki. Artykuł Amber Bee mówi, żeby użyć dwóch, ale ja użyłem trzech. Chciałem, żeby wyglądał na nieco pełniejszy, ponieważ pszczoły są puszyste, a trzy pasma zapewniają lepsze krycie. Jest to powód, aby oddzielić każdą część powłoki gwintu. Nie chcesz, aby nitki skręciły się wokół siebie podczas szycia nimi – chcesz, aby leżały płasko i rozłożone.

  Można na przykład użyć odżywki do gwintów Magia nici w tym momencie, jeśli je masz. Następnie włóż igłę z nitką, której używasz.

  Wtedy mi się to podoba „kochaj” mój wątek, jak nauczyła mnie Natalia Chanin. Wystarczy kilka razy przeciągnąć nić przez palce, aby przenieść trochę oleju na nić i uwolnić napięcie powstałe w procesie produkcyjnym. Możesz powiedzieć sobie małą mantrę o tym, jak piękne będą Twoje szwy. 🙂Początkujący Igła do haftu krzyżykowego z oddzielnymi nitkamiPoczątkujący Igła do haftu krzyżykowego z oddzielnymi nitkami

 3. Znajdź środek swojego artykułu

  Możesz znaleźć środek wzoru, szukając czerwonych strzałek na krawędziach – tam, gdzie się spotykają, znajduje się środek. Od tego miejsca chcesz rozpocząć szycie. Zacząłem kilka oczek w górę o jeden rząd, tak aby móc wykonać dużą pomarańczową część pszczoły pośrodku rzędów.

  Nie musisz zaczynać Dokładnie martwy punkt, chyba że pracujesz nad gotowym kawałkiem materiału, takim jak lniana serwetka. Wiedziałem, że będę mieć dużo dodatkowego materiału ze wszystkich stron, który przytnę i będę mógł wyśrodkować projekt po oprawieniu.Jak czytać wzór ściegu krzyżykowegoJak czytać wzór ściegu krzyżykowego

 4. Wykonaj pierwszą część oczka

  Jeśli spojrzysz na tkaninę Aida, zauważysz, że ma wplecione w nią małe kwadraty z dziurkami w czterech rogach. Aby rozpocząć pierwsze ścieg, na środku materiału, przeciągnij igłę w górę przez lewy dolny otwór kwadratu i z powrotem w dół przez prawy górny otwór, tak aby utworzyła ukośną linię w poprzek kwadratu.

  Podczas przeciągania nici pozostaw kilka cali nici z tyłu materiału.jak haftować dla początkującychjak haftować dla początkujących

 5. Naciśnij koniec nici

  Następnie przeciągnij nić przez prawy dolny otwór, z tą różnicą, że tym razem upewnij się, że przeszyłeś pozostawiony koniec nici.

  Nie chcesz wszywać żadnych węzłów w ściegu krzyżykowym – po prostu odetniesz ogon podczas szycia. Wymaga to przyzwyczajenia się i po założeniu kilku szwów zapomniałem to zrobić. Pamiętaj, aby uszyć go za pomocą co najmniej czterech do pięciu ściegów! I natychmiast odetnij nadmiar (nie za blisko)! Jeśli nie odetnę nadmiaru, zaplątuję się w szwy ogona i robi się naprawdę bałagan, więc nie bądź taki jak ja.
  jak uszyć koniec nici dla początkującego w ściegu krzyżykowymjak uszyć koniec nici dla początkującego w ściegu krzyżykowym

 6. Dokończ ścieg (lub utwórz rząd)

  Aby zakończyć pierwsze ścieg, opuść igłę przez lewy górny otwór. Właśnie stworzyłeś swój pierwszy ścieg!

  Aby wykonać następny ścieg, po prostu przejdź przez lewy dolny otwór następnego kwadratu, który chcesz uszyć i kontynuuj.

  Jeśli następny kwadrat, który chcesz uszyć, znajduje się nad tym, który właśnie skończyłeś, lewy górny otwór właśnie zakończonego ściegu jest taki sam, jak lewy dolny otwór rozpoczynanego ściegu, więc kiedy zaczniesz następny ścieg, po prostu cofnąłbyś ten, który właśnie skończyłeś! O mój.

  Zamiast tego po prostu przeszyj pierwszą część następnego ściegu w odwrotnej kolejności: przejdź w górę przez prawy górny róg i z powrotem w dół przez lewy dolny róg, a następnie kontynuuj resztę oczka jak zwykle.

  Czasami sensownym jest również utworzenie rzędu oczek i wykonanie całej pierwszej części oczek, a następnie powrót i wykonanie drugiej części. To zależy od Ciebie, czy chcesz pracować w ten sposób. Czasem jest to prostsze i bardziej rozsądne, a innym razem łatwiej jest pracować nad pojedynczymi oczkami.
  jak zrobić rząd ściegu krzyżykowego dla początkującychjak zrobić rząd ściegu krzyżykowego dla początkujących

 7. Jak zakończyć wątek

  Kiedy skończy Ci się nitka lub skończysz kolor lub część wzoru, wykonaj ścieg wsteczny pod czterema do sześciu oczek z tyłu pracy. Odetnij dodatkową nić, ale nie za blisko (zostaw 1/8 do 1/4 cala).Haft krzyżykowy dla początkujących jak zakończyć nitkęHaft krzyżykowy dla początkujących jak zakończyć nitkę

 8. Kontynuuj szycie wzoru

  Teraz wiesz już wszystko, czego potrzebujesz, aby ukończyć swój wzór (oprócz stebnowania, które jest kolejnym krokiem). Kontynuuj wypełnianie kwadratów wzoru zgodnie ze schematem.

  Odkryłem, że jest to łatwiejsze: jeśli szyjesz sąsiadujące szwy, staraj się, jeśli to możliwe, przedostać się przez niezajęte dziury. Łatwiej jest zejść w dół niż w górę otworów, w których znajduje się nić, więc spróbuj wymyślić wzór ściegu, aby móc to zrobić tak często, jak to możliwe. Będzie to miało dla ciebie większy sens, podobnie jak więcej ściegów.

 9. Jak ścieg wsteczny

  Niektóre wzory wymagają stebnowania, czyli wszycia cienkich linii lub konturów w wzór składający się z x-ów.

  Do szycia ściegu wstecznego używaj tylko jednej nitki. Odkręcić nitkę wszywając pod kilka oczek z tyłu robótki. W rzeczywistości będziesz szyć każdy ścieg odwrotnie:

  • włóż igłę tak daleko, jak zwykle z przodu punkt końcowy od pierwszego oczka, jeśli robisz ścieg biegowy (nazwiemy go nr 1)
  • następnie opuść igłę do miejsca, które normalnie byłoby początkiem ściegu (#2)
  • ponownie podnieść igłę po drugiej stronie następnego oczka (#3)
  • następnie opuść go z powrotem do pierwotnego punktu początkowego (#1)

  Zatem każdym ściegiem szyjesz z powrotem do punktu początkowego, ale robisz pętlę do przodu na dole. Ścieg wsteczny tworzy ładną, połączoną, delikatną linię ściegów, która jest dobra dla szczegółów i konturów.
  Haft krzyżykowy dla początkujących, jak wykonać ścieg wstecznyHaft krzyżykowy dla początkujących, jak wykonać ścieg wsteczny

 10. Dokończenie ściegu krzyżykowego

  To, co dalej zrobisz z ukończoną pracą, zależy od Ciebie! Wiele osób lubi używać samego tamborka jako ramy i ściągać dodatkowy materiał z tyłu za pomocą ściegu zamykającego. Można także dołączyć ścieg krzyżykowy bezkwasowa tablica klejąca i umieść go w ramce na zdjęcie lub w pudełku z cieniami, co właśnie zamierzam zrobić.

  Ale oczywiście możesz również wykonać ścieg krzyżykowy na bardziej funkcjonalnym elemencie – poduszce do szpilek, małej poduszce, Ukończony projekt haftu krzyżykowego dla początkującychUkończony projekt haftu krzyżykowego dla początkujących

Jeśli spodobał Ci się ten projekt szycia, sprawdź mój poradnik jak zrobić wodoodporną kosmetyczkę lub jak uszyć i woskować torebkę na chleb DIY.

Jeśli Ci się podoba, przypnij ten post i dołącz do mojej listy e-mailowej!

About The Author

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :